צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 80

  5/04/2015

   

  גלובאלי - 7/4/15 יום בטיחות המזון העולמי

   

   

  ביום ג' הקרוב ארגון הבריאות העולמי מציין את יום הבריאות העולמי והשנה האירוע מוקדש לבטיחות מזון! שפע מידע, מאמרים וסיפורים להעלאת המודעות לבטיחות מזון בעולם בכלל ובעולם השלישי בפרט.

   

   

  קנדה - ריקול של מוצרי בשר מחשש לזיהום בחיידקי ליסטריה מונוציטוג'נס

   

  רשת החנויות Lady York Foods מזהירה שנמצא קשר בין  תחלואה בליסטריוזיס לבין צריכת נקניק מורטדלה פרוס שנמכר במשקל במעדניה של אחת מחנויות הרשת באונטריו. מדובר בנקניק המיוצר על ידי חברת Mastro תחת המותג San Danielle. התחלואה נקשרה למי שרכש את המוצרים ב 18/2/15. הודעת אזהרה וריקול יצאה בהתחלה לגבי כל סניפי הרשת וכל סוגי המורטדלה על טווח תאריכים מדצמבר עד פברואר. כעת, התחקיר מצביע על סוג מסוים של נקניק מסניף מסוים וביום עבודה מסוים. 

     

  לא פורסם מספר מקרי התחלואה המקושרים לצריכת המוצרים. לא ברור מקור הזיהום, אך נראה שהוא מקומי. לא ברור אם החנות פורסת עוד מותגי מורטדלה.

  מקור הידיעה

   

   

  אוסטרליה - אזהרה לציבור מצריכת פטריות פרא מליקוט עצמי

   

  רשויות הבריאות ב New South Wales קוראות לציבור להימנע מאכילת פטריות אשר נאספו בליקוט עצמי. הסיבה לאזהרה הינה עליה במקרי התחלואה המקושרים לפעילות מסוג זה בחודשים האחרונים.

   

  מגוון הפטריות הקיים בטבע רחב מאוד וקשה להבחין בין פטריות מאכל לפטריות אשר אינן מתאימות למאכל, על אחת כמה וכמה במקרה שהאדם אינו מיומן לכך.

  רעלני הפטריות שונים ויכולים לגרום לתסמיני הרעלה שונים בהם - בחילות, הקאות, התכווצויות בבטן, חולשה ובמקרים קיצוניים יכולים לגרום לפגיעה בכבד ואף למוות.

   

  מקור הידיעה 

   

  קנדה - ריקול של קצח מחשש לזיהום בחיידקי סלמונלה

   

  חברת Shah Brothers Imports מחזירה מהשוק אריזות קצח שלם מחשש לזיהום המוצר בחיידקי סלמונלה. זו הפעם הראשונה בה הינשוף שמע על נגיעות של קצח בחיידקי סלמונלה. 

  מוזר לראות שבהודעה של ה CFIA כתוב מצד אחד שהמקרה התגלה בעקבות חקירת התפרצות של תחלואה, ומצד שני הם מציינים שאין מקרי תחלואה. הינשוף עוקב... 

   

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - התפרצות סלמונלה מצריכת בשר שלא טופל כנדרש

   

  על פי הדיווחים, תבשיל pulled pork אשר הוגש לבאי כנסיה מקומית ב-Bessemer City הוא הגורם להתפרצות סלמונלה, לתחלואתם של כ-70 בני אדם ולאשפוז של 3 מהם.

   

  בתשאול של מכין המזון בכנסיה, נמסר כי תהליך הבישול של החזיר בוצע יום לפני הגשתו באמצעות מעשנת, כאשר ביום ההגשה חומם המזון שנית.

  ייתכן כי בישול הבשר לא היה אחיד וכי החימום הנוסף לא היה מבוקר, דבר אשר עשוי היה לאפשר את התרבות הפתוגן.

   

  מקור הידיעה 

   

   

  אוסטרליה - ריקול של שימורי טונה בעקבות הרעלת היסטמין

   

  רשויות הבריאות במדינה הודיעו על החזרה של שימורי טונה אשר יוצרו בתאילנד והוגשו בבית קפה בסידני. זאת לאחר ש-4 בני אדם חשו ברע ואובחנו עם חשד להרעלת היסטמין ועם תסמינים אשר כוללים אודם וצריבה בפנים המלווים בשלשול.

   

  המוצרים הבעייתיים נאספו מהשוק והודגש כי מדובר באירוע נקודתי. ראוי להוסיף שלו שלטונות אוסטרליה היו מתייעצים עם הינשוף, נראה כי ההיסטמין התפתח במוצר אחרי פתיחת קופסאות השימורים ולא לפני וכי ריקול לא היה מוצדק. אחרת לא ניתן להסביר כיצד זה קרה רק באותו בית קפה. סביר להניח כי הייתה הפרת טמפרטורה בבית הקפה וכי ההיסטמין התפתח שם.

    

  מקור הידיעה

    

   

  קנדה וארה"ב - חששות להתפרצות דלקת כבד נגיפית A

   

  חדשות CBS בבריטיש קולומביה, קנדה, מדווחות כי לאחר שזוהתה העברה של הנגיף בקרב מספר תלמידים ואנשי צוות בבית ספר יסודי, ומחשש להדבקה נוספת ולהפצת הנגיף, זומנו התלמידים ואנשי הצוות למרפאת בית הספר לצורך קבלת חיסון. בנוסף, חודדו הנחיות ההיגיינה האישית והתקיימו תהליכי ניקיון יסודיים ברחבי בית הספר כיוון שהנגיף מועבר בקלות באמצעות מזון ומים.

   

  במקביל, רשת Time Warner בבופלו, ניו יורק מדווחת שאורחים שביקרו בפיצריה בארה"ב, הוזמנו להתחסן נגד הנגיף אחרי שנמצא כי אחד העובדים חולה בדלקת הכבד המדבקת.

   

   

  ארה"ב - ריקול של אגוזי מלך מחשש לזיהום בסלמונלה

   

  רשת המרכולים Trader Joe's הודיעה על החזרה יזומה של אגוזי מלך ארוזים אשר קיים לגביהם החשש כי הם מזוהמים בחיידק הסלמונלה.

  מדובר על החזרה של כל האצוות וכל סוגי האריזות של האגוזים הקיימים על המדפים.

   

  ההחלטה התקבלה לאחר שבבדיקות מעבדה שגרתיות של חומר הגלם נמצא החיידק.

   

  רשימת המוצרים המלאה פורסמה באתר הרשת, וצרכנים המחזיקים במוצר מתוך הרשימה מתבקשים להימנע מצריכתם ולפנות לשירות הלקוחות של החברה.

   

  עד כה, לא דווח על מקרי תחלואה המקושרים לצריכת המוצרים. בעקבות המקרה חברות נוספות מורידות מוצרים מהמדפים. לדוגמא, רשתות החנויות  Stop and Shop ו- Aurora הודיעו על ריקול של 6 סוגי תערובות אגוזים ופירות.

   

  מקור הידיעה

   

  מקור הידיעה על תערובת האגוזים והפירות

   

  ארה"ב - ריקול של תערובות תיבול אורגניות מחשש לזיהום בחיידקי סלמונלה

   

  רשת השיווק Giant Food Stores הודיעה על החזרה יזומה של מגוון תערובות תיבול מהמותגים Frontier ו- Simply Organic בשל חשש לזיהומם בחיידקי סלמונלה. מדובר בעיקר במוצרים אבקתיים המשמשים להכנת רטבים ומטבלים.

   

  לא דווח על מקרי תחלואה אשר קושרו לצריכת המוצרים.

   

  מקור הידיעה

   

   

  ארה"ב - הרחבת ריקול של אבקת שום אורגנית בשל זיהום אפשרי בסלמונלה

  בהמשך לדיווחנו בגיליון הקודם, נעדכן כי ה-FDA מודיע על הרחבת הריקול של אבקת שום אורגנית מהמותג Natural Grocers והחזרת כל אצוות הייצור של המוצר.

  זאת לאחר שבמהלך חודש פברואר ולאחר דיגום אקראי של ה- FDA זוהה זיהום נוסף בחיידקי סלמונלה והוחזרו שתי אצוות מהמוצר.

  לא דווח על מקרי תחלואה המקושרים למוצרי החברה.

  מקור הידיעה

   

  קנדה - ריקול של עוגיות OREO בשל סימון ערכים תזונתיים שגוי 

   

  חברת Mondelez Canada  מודיעה על החזרה יזומה של עוגיות מסוג Golden OREO. זאת לאחר שהתקבלו פניות מצרכנים בנוגע לסימון הפחמימות בטבלת הערכים התזונתיים על גבי אריזת המוצר.

   

  הסימון השגוי מצביע על 8 גר' פחמימות במנה בעוד שבפועל מכילה כל מנה 17 גר' של פחמימות. הינשוף מדגיש שאמנם לא מדובר באירוע בטיחות מזון, הנזק הגדול שנגרם לחברה ממחיש לנו את החשיבות של דיוק בתוכן האריזה.

   

  מקור הידיעה

   

   

  אירלנד - ריקול של משקאות חלב בשל סיכון לחנק ולפציעה

   

  חברת GSK מחזירה מהשוק את כל אצוות הייצור של משקאות החלב בטעמי תות ושוקולד. על פי הדיווח, אחד מחומרי הגלם במוצר התמצק באריזת המוצר ועשוי לגרום לפציעה או לחנק במהלך צריכת המוצרים.

   

  עד כה, לא דווח על מקרי פציעה אשר קשורים למוצרים.

   

  מקור הידיעה

   

  הונג קונג - חברת סטארט-אפ מציעה: שימוש בדגיגים זוהרים ככלי לשיפור בטיחות המזון

   

     
  חברת הסטארט-אפ Vitargent הינדסה דגיגוני medaka ו- zebrafish כך שבחשיפה לחומרים מזיקים מקבוצת ה EED's יהפכו לזוהרים.
   
  הטכנולוגיה מאפשרת זיהוי של מעל 1000 כימיקלים מזהמים במקביל ומתאימה לשימוש גם בתעשיית הקוסמטיקה.
   

  מקור הידיעה

  אתר חברת Vitargent

    

  ארה"ב - מחקר חדש באוניברסיטת הארוורד מציע: מים טעונים בחשמל כפתרון לטיפול בחיידקים פתוגנים

   

  על פי מחקר חדש, טיפות מים  טעונות במטען חשמלי יכולות להוות פתרון חלופי לשיטות כימיות הקיימות כיום לחיטוי של שטח הפנים של מוצרי פירות וירקות ולאפליקציות נוספות, כאשר משך החשיפה לטיפות הטעונות תלוי בסוג הפתוגן ובמשטח על גביו הוא מצוי.

  לשיטה יתרונות נוספים בהם - היעדר טעמי לוואי או שינויי מרקם של המזון המטופל.

   

  על פי תוצאות המעבדה, השיטה נמצאה יעילה בכ-80-98% בטיפול בחיידקי אי קולי, ליסטריה וסלמונלה. עם זאת, על פי הרגולציה הנוכחית נדרש להוכיח יעילות השיטה ב-99.999% ביחס לשיטות קיימות, ונכון לשלב זה, טרם הושגו הנתונים הנדרשים על מנת לקדם את השיטה.

    

   

  צרפת - ריקול של עוגיות במילוי שוקולד מחשש להימצאות גופים זרים

   

  הרשויות בצרפת מדווחות על ריקול של המוצר Kango - ביסקוויטים מלאים בשוקולד מהמותג LU מחשש להימצאות פירורי גומי רך באריזת המוצר.
   
  לא דווח על מקרים של חנק או פציעה המקושרים למוצר.
   

  מקור הידיעה

   

   

  ארה"ב - ריקול של אגוזי מקדמיה מחשש לזיהום בסלמונלה  

     

  חברת Texas Star Nut and Food מורידה מן המדפים אגוזי מקדמיה טבעיים מאצווה נקודתית בשל החשש לזיהום המוצר בחיידקי סלמונלה.

  המוצר נמכר ברשת החנויות HEB בטקסס והחריגה זוהתה במסגרת בדיקות אקראיות של ה- FDA.

  לא דווח על פגיעה בצרכנים בעקבות צריכת המוצר.

  מקור הידיעה 

   

  ארה"ב - ליסטריה בתרד 

   

  חברת La Terra Fina הודיעה על ריקול של מטבל תרד אורגני מתוצרתה הנמכר ברשת החנויות Costco מחשש להימצאות חיידקי ליסטריה מונוציטוג'נס במוצר. בהמשך, הודיעה החברה כי היא מרחיבה את הריקול למוצרי תרד נוספים נוספים אשר יוצר באותו יום ייצור ועל גבי אותו הציוד - וזאת, מטעמי זהירות.  
  לא דווח על מקרי תחלואה המקושרים לצריכת המוצרים.
   
  בתוך כך, רשת Wegmans  מורידה מהמדפים אריזות תרד אורגני קפוא מחשש לזיהום המוצר בליסטריה. על פי החברה, היצרן Twin City Foods שהודיע לרשת על הזיהום האפשרי.
   

  במקביל, הודיעו חברות נוספות על הורדה מהמדפים של מוצרי תרד אורגני קצוץ וקפוא מסיבה זהה. חברות אלה כוללות את Meijer, את Superior Foods ואת WA Firm.

  חברות מזון נוספות דוגמת Carmel Food ו- Amy's Kitchen, הודיעו גם הן על החזרה של חלק ממוצריהן בהם נעשה שימוש בתרד כחומר גלם.

   בכל המקרים, לא דווח עד כה על מקרי תחלואה המקושרים לצריכת המוצרים. הינשוף ממשיך לעקוב...

   

  מקור הידיעה

  הודעה על הרחבת הריקול

  סקוטלנד - ריקול של אוכל הודי מוכן למחצה מחשש לזיהום בחיידקי קלוסטרידיום בוטולינום

    

  חברת Mrs. Unis הונחתה להוריד מן המדפים מגוון מוצרים באריזה מבוקרת מכיוון שלטענת ה - FSA "לא נמצאו מספיק ראיות לכך שהמוצרים בטוחים לצריכה".

  על פי הדיווח הבקרות הקיימות בתהליך הייצור אינן יעילות על מנת למנוע התפתחות חיידקי קלוסטירדיום בוטולינום ואת הפרשת הטוקסין הקטלני.

  מדובר על מקרה יזום שבו החלטת הרשויות לקרוא להורדת מוצרים מתבססת על טעמי זהירות, ולא בשל זיהוי וודאי של הסיכון במוצרים או דיווחים על תחלואה.

  מקור הידיעה 

   

     

  ארה"ב - הרעלת מזון באירוע של עורכי דין וסטודנטים למשפטים 

     

  לא, זאת לא בדיחה על עורכי דין... על פי המידע המועט אשר קיים בעניין, כ-100 עורכי דין וסטודנטים למשפטים חלו לאחר שסעדו בסוף חודש פברואר האחרון, באירוע  אשר כיומיים לאחריו דיווחו על כאבי בטן, שילשולים והקאות.
   
  בעלי מסעדת הדים סאם Joy Tsin Lua טוענים בתוקף כי מקור ההרעלה אינו במזון אשר הוכן על ידם.
  למרות שלמסעדה ישנה היסטוריה של  אירועי בטיחות מזון, לא ניתן על פי הרשויות לפרסם פרטים מתוך החקירה המתנהלת בעניין.
   

  מקור הידיעה 

   

   

  אירופה - דו"ח של EFSA קובע כי אין סיכון להעברת נגיף האבולה ממזון אשר יובא לאירופה מאפריקה באופן חוקי

     

  על פי הדו"ח נדרשים מספר צעדים כדי שהנגיף יועבר באמצעות מזון, ולא דווח על אף מקרה כזה. כמו כן, לא ידוע על אף אדם אשר נדבק בנגיף כתוצאה מצריכה של מזון אשר יובא לאירופה באופן חוקי.
   
  מומחים מאמינים כי התפרצות נגיף האבולה אשר היכתה במהלך השנה האחרונה בכ-24,000 בני אדם והביאה למותם של כ-10,000 תגיע לסופה במהלך הקיץ הקרוב.
   

   

  קנדה - ריקול של חזה עוף עם חשד לזיהום בליסטריה מונוציטוג'נס

     

  הסוכנות הקנדית לבטיחות מזון מעדכנת כי מוצרי עוף מהמותג  Lilydale מוחזרים בשל החשש לזיהום המוצר בחיידקי ליסטריה מונוציטוג'נס.
   
  לא ידוע על מקרי תחלואה המקושרים לצריכת המוצרים.

   

  ארה"ב - מקרה שלישי של מוות נקשר לצריכת מזון המכיל מריחואנה

   
  מקרה שלישי של מוות, במדינת קולורדו, נקשר לצריכה של מזון המכיל מריחואנה. מקרה האחרון הוא של צעיר בתחילת שנות ה -20 לחייו אשר לאחר שצרך מזון המכיל מריחואנה, נטל אקדח וירה בעצמו למוות.
   
  מדינת קולורדו הינה המדינה הראשונה אשר התירה לפני כשנה מכירה של מריחואנה למטרות הנאה. במהלך שנה זו ישנו וויכוח גועש בעניין, בשל שורה של בעיות שנחשפות ע"י שוטרים ועל ידי רופאים בחדרי המיון.

   

   

  צרפת - שברי זכוכית בבשר ממולא וביוגורט 

   

  אתר האינטרנט הצרפתי "מזונות מסוכנים" מדווח שחברת TLC מורידה מן המדפים של רשת Auchan שתי אצוות סמוכות של מוצר בשר ממולא מחשש להימצאות שברי זכוכית במוצרים.

   
  במקביל France TV  מודיע שחברת Lou Pérac מקבוצת Lactalis עושה ריקול ליוגורטים מאותה סיבה.
   
  לא דווח על מקרי פציעה בקרב הצרכנים. 
   
   
   

  הונג קונג - בצילוס צראוס בצנצנות טופו

   

  המרכז לבטיחות מזון  במדינה הוציא עדכון לציבור הצרכנים כי צנצנות של קוביות טופו כבושות בצ'ילי ושמן שומשום מתוצרת סין עשויות להיות מזוהמות בחיידקי בצילוס צראוס.

   

  החריגה זוהתה במסגרת דיגום אקראי של הרשויות. בבדיקה התקבלה ספירה של מעל 2,800,000 חיידקים בגרם מוצר, העשויים להביא לתחלואה בקרב הצרכנים.

   

  עד כה לא דווח על מקרי תחלואה, הצרכנים נקראים להימנע מצריכת המוצר.

   

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד