צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 73

  4/08/2014

   

  ארה"ב - התפרצות סלמונלה שמקורה בעוף טרי של חוות פוסטר

   

   חוות פוסטר ביצעה ריקול לעוף טרי מאחת עשר מדינות בארה"ב בעקבות התפרצות סלמונלה היידלברג שנקשרה למוצריה. על פי מרכז בקרת המחלות של ארה"ב, מתחילת ההתפרצות 621 אנשים מ 29 מדינות נדבקו בחיידק. לא דווח על מקרי מוות. עם זאת, 36 אחוזים מהאנשים שנדבקו נדרשו לאשפוז.  הינשוף מזכיר כי עופות לעתים קרובות מזוהמים בסלמונלה ולכן יש להקפיד על בישול לטמפ' פנימית של 75 מע"צ לפחות.

   

  מקור הידיעה

   

  הונג קונג - בצילוס צראוס בחלב סויה אורגני

    

  המרכז לבטיחות מזון של הונג קונג הכריז כי חלב סויה אורגני תוצרת האנג פוק טונג נמצא נגוע בבצילוס צראוס. המרכז הוציא אזהרה לציבור להפסיק לצרוך את המוצר מחשש לתחלואה. מבדיקות שנערכו לדגימות שנלקחו ממוצרים מהשוק נמצא כי מדגם של חלב סויה שחורה אורגני הכיל בצילוס צראוס ברמה מוגזמת של 540,000 חידקים לגרם. כמות כזו עלולה להיות מסוכנת לבריאותם של צרכנים. בצילוס צראוס נמצא בדרך כלל בסביבה. תנאים לא נאותים בעיבוד ו / או אחסון מזון עשויים לעודד התפתחות שלו. מזון מזוהם בחיידק עלול לגרום סימנים במערכת העיכול כגון הקאות ושלשולים.

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - ריקול ענק של פירות נשירים עקב חשש לליסטריה

    

  הינשוף עוקב בדאגה מזה מספר שבועות אחר ארוע מתגלגל שהולך ותופס תאוצה בארה"ב. עקב מציאת החיידק הקטלני ליסטריה מונוציטוג'נס בשזיפים ואפרסקים ברשת Costco . המשווק Wawona Packing Company הודיע על ריקול של מספר אצוות.

  מאחר שהחיידק ממשיך לצוץ בבדיקות והמשווק לא מוצא את המקור, הריקול הורחב לכל מה שנארז בשבועיים הראשונים של יולי. המוצרים המוחזרים הם אפרסקים, שזיפים, נקטרינות ועוד.

  בתוך כך, רשת השיווק Wegman's הודיעה על ריקול של מוצרי מאפה שעלולים להכיל את הפרי המזוהם.

  מקור הידיעה

  ההודעה של Wegman's

   

   

  קנדה - ליסטריה מגבינה מיובאת תוצרת פורטוגל

    

  הסוכנות הקנדית לפיקוח מזון מצאה שגבינות ששווקו בקוויבק ואשר יוצרו בפורטוגל מזוהמות בליסטריה מונוציטוג'נס. הסוכנות ביצעה ריקול למוצרי הגבינה ממותג Queijo de Mistura, והודיעה כי כל מי שיש ברשותו מהמוצר הנ"ל צריך לזרוק אותו או להחזיר לחנות. 

  חשוב לציין שנשים בהריון, קשישים ואנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת נמצאים בסיכון גבוה במיוחד. למרות שנשים בהריון שנדבקות עלולות לחוות סימפטומים קלים בלבד, כמו שפעת, הדלקת יכולה להוביל ללידה מוקדמת, זיהום של היילוד או אפילו לידת עובר מת. במקרים חמורים של המחלה, היא יכולה להיות קטלנית.  

  מקור הידיעה

   

   ויאטנם - דלקת קרום המוח מתולעת חלזונות

   

  בית חולים בהו צ'י מין סיטי מדווח על ילד בן תשע שלקה בדלקת קרום המוח. נראה שהוא אכל חלזון שהיה נגוע בתולעת הטפילית Angiostrongylus cantonensis. זו תולעת עגולה שעוברת לבני אדם מאכילת חלזונות נגועים או מאכילת ירקות עליים שבאו במגע עם חלזון נגוע ולא נשטפו היטב. תיתכן גם הדבקה מאכילת סרטנים שניזונו מהשבלולים הנגועים.

  על פי בית החולים, הם מטפלים בעשרות ילדים הלוקים בדלקת קרום המוח כתוצאה מסיבוך של המחלה. השלטונות מנסים לעודד אנשים לא לאכול חלזונות יבשה, אך קיימת אמונה עממית כי יש להם סגולות מרפא.

  במקביל, דווח בארה"ב שהשלטונות החרימו משלוח של 67 חלזונות יבשה ענקיים אשר הוברחו מלגוס לארה"ב למטרות מאכל.

  מקור הידיעה

  על תפיסת החלזונות בארה"ב

   

   

  קנדה - ריקול לגבינה מחשש להימצאות רעלן סטיפלוקוקוס

   

  מחודש מאי השנה היו כבר חמישה ריקולים של גבינות צאן בקנדה בגלל הימצאות הרעלן של החיידק סטפילוקוקוס אאוראוס.  הוא התגלה בבדיקות שבוצעו ע"י הסוכנות לפיקוח מזון הקנדית. מזון מזוהם עם רעלן סטפילוקוקוס לא נראה או מריח מקולקל. הרעלן לא נהרס בטמפרטורות בישול רגילות. תסמינים שכיחים של הרעלת Staphylococcus כוללים בחילות, הקאות, כאבי בטן עזים, התכווצויות בבטן וחום.

  הינשוף מזכיר שסטפילוקוקוס אארואס נמצא על העור, גם של בני אדם וגם של בעלי חיים. במקרה זה נראה שמקור הזיהום הוא בחלב. אם בדיר עובר פרק זמן ממושך בין החליבה לבין הפסטור ובפרק זמן זה החלב לא נשמר בטמפרטורה קרה מספיק, עלול להתפתח הרעלן. במקרה זה, הפסטור יקטול את החיידקים אך הרעלן יישאר.

  הינשוף ממשיך לעקוב...

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - מתכות כבדות בכוסות ממותגות של M&Ms

   

  חברת Mars בעלת המותג M&Ms מבצעת ריקול לכוסות ממותגות המשווקות על ידם, בשל תוצאות חריגות בבדיקות שערכה החברה להימצאות מתכות כבדות. הזכוכית שנבדקה חורגת בערכי הקדמיום והעופרת מהכמות המומלצת שהגדיר מנהל המזון והתרופות. עופרת וקדמיום הן מתכות כבדות הנמצאות בסביבה ומצטברות בגוף אדם. שניהם יכולים לגרום לסיבוכים בריאותיים חמורים. לא דווח על מקרי תחלואה הקשורים לשימוש בכוסות.

  לפי מקורות של הינשוף, ראוי לציין שהכוסות יוצרו בסין. זו לא הפעם הראשונה שמוצרי קידום מכירות יורדים מהמדפים בגלל מתכות כבדות.

  מקור הידיעה

  הודעה באתר החברה

   

  צרפת - סלמונלה בעשבי תיבול ארוזים

  שלטונות צרפת הורידו מהמדפים אריזות פטרוזיליה ואריזות פטרוזיליה עם עירית, מחשש לנוכחות חיידקי סלמונלה. המוצרים מיוצרים על ידי חברת Florette העולמית ונארזים באריזות של 11 גרם.

  לא ידוע אם תחלואה נקשרה לאירוע זה.

   מקור הידיעה

   

  ארה"ב - התפרצות של אי קולי מזן חדש בארה"ב

  משרד הבריאות של מדינת מינסוטה חוקר 13 מקרים של תחלואת מזון הקשורה לסוג של אי קולי הידוע בשם E. coli O111. צורה זו של החיידק שייכת למשפחה של אי קולי O157 הידוע יותר. שבעה מהאנשים עם זיהומי O111 דיווחו על אכילה במסעדות של Applebee's במינסוטה. במסעדה משתפים פעולה באופן מלא עם החקירה, וכאמצעי זהירות התנדבה להסיר את סלט העוף המזרחי מתפריטים בכל המסעדות במינסוטה בעוד החקירה נמשכת. גורמי בריאות רשמיים עדיין עובדים עם הנהלת הרשת, המחלקה לחקלאות במינוסטה ורגולטורים אחרים כדי לקבוע את הגורם להתפרצות.

  תסמינים של מחלה נגרמת על ידי החיידק אי קולי O111 כוללים בדרך כלל כאבי בטן ושלשולים, לעתים קרובות עם צואה דמית. בדרגה נמוכה המחלה נמשכת 2-5 ימים לאחר החשיפה. רוב האנשים מתאוששים לאחר 5-10 ימים. חוקרים מציינים כי זן גנטי זה של E. coli O111 לא נמצא בארצות הברית בעבר. טרם נמצא מקור הזיהום. החקירה נמשכת.

   הינשוף ממשיך לעקוב

  מקור הידיעה

    

   

  ארה"ב - סיסקו תשלם קנס של 20 מיליון דולר עקב עבירות בטיחות מזון

    

  תחקיר של רשת NBC הביא לכך שתאגיד המזון הענק Sysco נקנס על עבירות של בטיחות מזון חמורות. רשת NBC בסן פרנסיסקו מדווחת כי חברת Sysco, מפיץ המזון הגדול בעולם, הסכימה לשלם $ 19,400,000 בקנסות ופיצויים לאחר חקירה שחשפה מחדל בשיטת ההפצה של החברה. פקחים מהמחלקה לבריאות הציבור של קליפורניה (CDPH) גילו בחקירה שמוצרי בשר, חלב, ומזון טרי אחר הושארו בנקודות הפצה (drops) לא מקוררים ללא בקרת טמפ'. האתרים בחלקם נמצאים בחוץ ובתנאים תברואיים ירודים.

  המצלמות של יחידת החקירה תפסו מזון גולמי שמועבר ממרכז ההפצה פרמונט של Sysco לנקודות הפצה בקונקורד וסן חוזה, בו הונחו על הרצפה ליד חרקים. האוכל ישב במשך שעות בטמפרטורות גבוהות לפני שהוא נאסף על ידי אנשי מכירות והועבר למסעדות ובתי מלון. עקב כך הוגשה התביעה.

  הקנס ישולם כתרומות שונות לקהילה לטובת פיקוח על בטיחות מזון.

   מקור הידיעה 

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד