צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  ניהול סיכוני איכות הסביבה בעסק – ביצוע מבדקי אכיפה פנימית לדרישות חוק

  14/02/2017

  הרגולציה הסביבתית הולכת ומתהדקת

   

  הרגולציה הסביבתית הולכת ומתהדקת בשנים האחרונות, זאת יודע כל מי שתחום עיסוקו בארגון נוגע נגיעה כלשהי לתחום איכות הסביבה.


  המשרד להגנת הסביבה נכנס לפעילות אינטנסיבית מול התעשייה, אם באמצעות חקיקה מתקדמת בנושאים שונים ואם באמצעות הגברת האכיפה. בין החוקים שאושרו והפכו לחלק מחיינו בשנים האחרונות ניתן למנות את חוק אוויר נקי והיתרי הפליטה מכוחו, חוק פליטות והעברות לסביבה (PRTR), החוק להסדרת הטיפול באריזות,  החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות ועוד חוקים ותקנות רבים אחרים. אם בעבר חוקים שעסקו באיכות הסביבה נשארו על המדף, היום האכיפה הינה הדוקה ומשמעותית מאי פעם. כל אחד מהחוקים שפורטו מעלה וחוקים סביבתיים נוספים מאפשרים הטלת עיצומים כספיים לא מבוטלים בהפרת הוראות החוק והמשרד להגנת הסביבה אכן משתמש באפשרות זו ומטיל קנסות על המפירים. רק לאחרונה שילם נמל חיפה עיצום כספי בסך 2,196,480 שקל שהוטל על-ידי המשרד להגנת הסביבה, בגין אי עמידה בהוראות למניעה וצמצום של זיהום האוויר.

  אך מעבר לקנסות, ישנם צעדי אכיפה משמעותיים לא פחות, אשר חלקם מוטלים באופן אישי על נושאי משרה בארגון וחלקם באים לידי ביטוי בהשפעה על הפעילות – החל מדרישות להפסקת פעילויות ספציפיות ועד לצווי הפסקת עבודה של המפעל. צו הפסקת עבודה שכזה קיבל בשנה האחרונה מפעל "כרמל אולפינים" מקבוצת בז"ן.


  בנוסף לכלי האכיפה המתוארים מעלה, בשנים האחרונות גם הקהילה האזרחית מהווה שחקן במגרש הרגולציה הסביבתית. הגשת תלונות בגין מטרדי רעש, ריח ועוד משמשת את מי שגר בסמיכות למפעלים וחש את עצמו נפגע מפעילותם. המשרד מחויב לטפל בתלונות אלו מול המפעלים ואכן עושה זאת. כמו כן, גם הגשת תביעות ייצוגיות בגין הפרת הוראות של חוקים סביבתיים שונים הפכה נפוצה מאוד.

   

  אז מה אפשר לעשות?


  כדי להקדים את בדיקת העמידה בדרישות החוק שוודאי תגיע על ידי הרשויות השונות במוקדם או במאוחר, וכדי להימנע ממצב של קנסות ותביעות, מומלץ לבצע מבדק אכיפה פנימי מקיף לעמידה בדרישות הרגולציה הסביבתית הרלוונטית למפעל. מבדק כזה ייבחן האם עומדים בדרישות החוק אל מול כל סעיפי החוק הרלוונטיים וימפה את הפערים ביחס לדרישות. בהתאם לממצאי המבדק יוכלו לקבל מנהלי החברה החלטות אשר יצמצמו את החשיפה של החברה ובכך יקטינו את הסיכונים הניצבים בפניהם, וכמובן, גם את הסיכונים לסביבה.


  לחברת שר יעוץ והדרכה ניסיון של מעל עשור בביצוע מבדקי אכיפה פנימיים. למידע נוסף

   

  לפרטים מלאים ולמידע נוסף ניתן ליצור קשר עם אוהד אגרנט, מנהל חטיבת סביבה ובטיחות תעסוקתית בחברת "שר יעוץ והדרכה" ohad@2sher.co.il

  עבור לתוכן העמוד