צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 75

  8/10/2014

   

  ארה"ב - סלמונלה בחמאת בוטנים ואגוזים 

   

  קבוצת המזון הענקית Hain Celestial הורידה מהמדפים צנצנות של חמאת בוטנים וחמאת אגוזים מהמותגים Arrowhead ו MaraNatha לאחר שנמצאו במוצר חיידקי סלמונלה בבדיקה שגרתית. מדובר במקרה יוצא דופן ותקדימי מכיוון שבעקבות המצאות החיידק אותרו ארבעה חולים שחלו מהמוצר.

   

  בדרך כלל המהלך הוא הפוך! בעקבות תחלואה ממקור משותף עושים בירור לגבי המזון המשותף לחולים ואז מחפשים את החיידק במזון. במקרה זה, אחרי שמצאו את החיידק במוצרים, חיפשו במאגרים של מרכז בקרת המחלות אנשים שחלו מחיידק המזוהה באמצעות אותו פרופיל גנטי כמו זה שנמצא במוצרים, וכך הגיעו אל החולים.

   

  מקור הידיעה

   

  אוסטרליה - חשש להרעלת ציאניד מגלעיני משמש

   

  חברת Newstart Health Supplies הורידה מהמדפים גלעיני משמש מהמותג Aprisnax בגלל רמות מסוכנות של חומצה הידרוציאנית. לא דווח על תחלואה.

   

  הינשוף מזכיר כי מוצרי מזון מסוימים עלולים להכיל רמות גבוהות של גליקוזידים ציאנוגניים אשר הוכפים בגוף לציאניד ויכולים לגרום להרעלה קשה ואף למוות. מוצרים אלה כוללים cassava, גלעיני משמש, שקדים מרים, חרצני דובדבנים ועוד.

   

  חנויות בריאות מציעות לעתים גלעיני משמש בגלל סגולות מרפא המיוחסות להם, בין היתר דיכוי סרטן.

   

  לסיפור מהינשוף המבוסס על אירוע תחלואה מגלעיני משמש

   

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - ריקול של פרוסות גבינה מותכת בגלל תנאי אחסון

   

  חברת הענק Kraft הודיעה על הורדה מהמדפים של "גבינה אמריקאית", פרוסות גבינה מותכת, בגלל שהמוצר לא אוחסן בטמפרטורה הנדרשת. לטענת החברה הם גילו שאחד מספקיהם לא אחסן את הגבינה כנדרש והם מבקשים להחזיר את המוצר מחשש לקלקול טרם פג תוקף ותחלואה.

   

  לא דווח על מקרי תחלואה.

   

  מקור הידיעה

   

   

   

  אירופה - התפרצות כלל אירופית של סלמונלוזיס שמקורה בביצים מגרמניה

   

  שלטונות הקהילה האירופית עוקבים מאז תחילת אוגוסט אחר עלייה במקרי תחלואה מסלמונלה מזן אנטריטידיס, במיוחד באנגליה. מדובר במאות חולים. לפחות שלושה נפטרו. התחקיר האפידמיולוגי הוביל לבית אריזה לביצים בגרמניה.

   

  סוכנות בטיחות המזון של הקהילה האירופית EFSA מפרסמת דו"ח מסכם המובא כאן לעיון קוראי הינשוף.

   

  הינשוף מזכיר כי ביצים מהוות מקור תדיר של סלמונלה וכי אכילת מוצרים המכילים ביצים לא מבושלות או ביצים מבושלות חלקית מגבירה את הסיכוי לחלות בסלמונלוזיס. בכל תהליך בו נעשה שימוש בחומר גלם מהחי או הצומח, אשר עלול להיות נגוע בחיידק, יש לוודא שקיים שלב קטילה, אשר יוגדר כנקודת בקרה קריטית במסגרת תכנית ה HACCP של הארגון.

   

  הפניה לדו"ח של האירופאים

   

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - התפרצות שיגלה בקליפורניה

     

  הותר לפרסום כי פוצחה התפרצות השיגלוזיס בניו פורט ביץ', קליפורניה. מסעדת True Food Kitchen נסגרה ליומיים עקב חקירת ההתפרצות בה שישה אנשים שאכלו במסעדה נדבקו בשיגלה.

  מאחר שכל האנשים שנדבקו אכלו מנות שונות לא ניתן לקשור את החיידק לחומר גלם מסוים.  לכן משרד הבריאות מאמין שמדובר גם בהדבקה מאדם לאדם. החקירה נמשכת ולמרות שלא נמצא המקור, המסעדה קיבלה אישור לחזור לפעילות לאחר ביצוע מספר פעולות הכוללות, בין היתר, ניקוי וחיטוי המסעדה ושכירת צוות עובדים חלופי. 

  אניטה ווקר, סמנכ"ל הפרסום של חברת האם Fox Restaurant Concepts, הצהירה שהמסעדה זרקה את כל האוכל המוכן לאכילה ומוצרים שהיו פתוחים כגון בקבוקי יין. כל העובדים נדרשו לעבור בדיקות טרם חזרתם לעבודה.

  הינשוף מזכיר כי שיגלוזיס נגרם מחיידק השיגלה אשר עובר מאדם לאדם דרך הצואה. להבדיל מסלמונלה, החיידק לא מגיע ממזון מהחי והתפרצויות נגרמות כמעט תמיד מליקויים בשטיפת ידיים.

  מקור הידיעה

   

  צרפת - חיידקים בטחינה

     

  חברת Ti Bio הצרפתית הודיעה של ריקול של צנצנות טחינה אורגנית בגלל נוכחות של חיידקים ממשפחת האנטרובקטר. חיידקים אלה לכשעצמם אינם פתוגניים, אך הם מהווים אינדיקציה לזיהום צואתי ולכן המוצרים אינם ראויים למאכל.

  לא דווח על תחלואה ולא ברור כיצד התקלה התגלתה.

  אחד החיידקים הצואתיים החשובים הוא סלמונלה. הינשוף מזכיר כי מוצרים שומניים כגון טחינה, שוקולד וחמאת בוטנים יכולים להעביר סלמונלה ברמת נגיעות מאד נמוכה ולכן קיימת הקפדה יתרה כשמודבר במוצרים מסוג זה.

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - זכוכיות בביגלה של רשת Publix

     

  רשת השיווק הענקית Publix הפועלת בדרום מזרח ארה"ב, מבצעת ריקול למוצר בייגלה חלפיניו (מותג פרטי) אשר נמכר במחלקת המאפים מחשש להימצאות זכוכיות ואבנים במוצר. לא ברור איך הגיעו הגופים הזרים למאפה הבייגל. לפי פרסומי החברה עד כה לא דווח על פציעות מצריכת המוצר.

  מקור הידיעה

   

  דנמרק - ריקול של צנצנות כרוב אדום מחשש לזכוכית

     

  חברת  Dansk Rødkål מורידה מהמדפים צנצנות של כרוב אדום מחשש לנוכחות חתיכות זכוכית.

  לא דווח על תחלואה הקשורה לצריכה של המוצר. נראה שהיוזמה לריקול באה אחרי שהתקבלו תלונות צרכנים.  

  מקור הידיעה

   

   

  ארה"ב - חשש לחנק תינוקות מחטיפים

     

  חברת  Plum Organics מורידה מהמדפים חטיפי חלב אורז אורגניים מהמותג Little Crèmes המיועדים לילדים קטנים מחשש לחנק. המוצר, שפותח במיוחד לילדים, הוא בגודל של "ביס" ומתמוסס בפה תוך 20 שניות. החברה קיבלה מספר תלונות על חתיכות שלא התמוססו מספיק מהר וגרמו לנזק.

  בעקבות התלונות החברה החליטה לבצע ריקול לכל קו המוצרים.

  עולה השאלה האם המוצר עבר בדיקות איכות הכוללות התייחסות לאוכלוסית הייעד (תינוקות וילדים) טרם הושקה הסידרה.

  הודעה מהחברה

  מקור הידיעה

   

  טיוואן - סקנדל בגלל שימוש בשמן ממוחזר

   

  חברת Wei Chuan, אחת מחברות המזון הוותיקות בטיוואן, נתפסה על שימוש בשמן ממוחזר ממטבחים ומפסולת תעשייתית לייצור מוצריה. החברה ביצעה ריקול לשנים עשר מוצרים אשר נמכרים ברשתות שיווק מובילות באסיה.

  החברה הסבירה שהיא משתמשת בשמן המסופק לה ע"י חברת Chang Guann  ושהשמן אמור להיות מבוסס על שומן חזיר.

  ייתכן שהשמן הממוחזר נמכר לעוד 1000 חברות מזון שונות. משטרת טויוואן עצרה שישה אנשים הקשורים לסיפור. בסין לא לוקחים סיכון ודווח כי בעקבות החשיפה חנויות הסירו מוצרי מזון מתוצרת טיוואן מהמדפים.

  הינשוף מזכיר ששמן ממוחזר עלול להחדיר אל שרשרת המזון דיאוקסינים וחומרים דמויי דיאוקסין שנוכחותם מצטברת ועלולה לגרום לסרטן.

  מקור הידיעה

    

  ארה"ב - ריקול לפסטה ברוטב פסטו בגלל ליסטריה

   

  מעדניית Tj’s Place מהעיירה קירקלנד במדינת וושינגטון מבצעת ריקול לפסטה ברוטב פסטו  מאחר ובבדיקות שגרתיות שמבצעות הרשויות נמצא החיידק הקטלני ליסטריה מונוציטוג'נס. החברה השהתה את ייצור המוצר עד להתבהרות מקור הזיהום.

  המוצר משווק לבתי קפה וחנויות נוחות. החקירה מתבצעת ע"י שלטונות הבריאות בווישנגטון יחד עם החברה. עד כה לא דווח על תחלואה בעקבות צריכת המוצר.

  מקור הידיעה

    

  אירלנד - חיפושיות באורז / דנמרק - עש בקמח

   

  רשת החנויות Dunnes מבצעת ריקול למוצר אורז לבישול מהיר באריזות 1 ק"ג בשל הימצאות חיפושית חדקונית האורז. המוצר יובא מהולנד. הגרגר האהוב על החדקונית הוא תירס, אך ניתן לראות אותה גם בסוגי תבואות נוספים כגון חיטה, אורז ושעורה.

  ראוי לציין שהחדק שבראש החדקונית, כוחו רב מאד ובאמצעות החדק היא מצליחה בקלות לחדור לאריזות אטומות גם בעובי 1 מ"מ. לעובדה זו ישנה השלכה חשובה על אופן אחסון התוצרת, שכן  די בכך שמוצר נקי לחלוטין יונח ליד מוצר נגוע, כדי שהחדקונית תקדח באמצעות החדק חור לתוככי השקית ותחדור פנימה.

   

  בדנמרק חברת Aurion מורידה מהמדפים קמח לבן אורגני בעקבות הימצאות זחלים וקורים של עש הקמח.

   

  הינשוף מדגיש כי לנוכחות חרקים במזון אין סכנה בריאותית ממשית, אלא היבטי תדמית וכשרות. ניתן לנטר נוכחות של מזיקים אלה באמצעות מדבקות מיוחדות המכילות את הפרומון (הורמון המין) של החרק.

   

  מקור הידיעה אירלנד

  מקור הידיעה דנמרק

   

   ארה"ב - ריקול לרוטב פסטה מחשש לבטיחות המוצר

  הרשות למזון ותרופות של ארה"ב מודיעה על ריקול לרוטב פסטה של חברת Tullias בשל חריגות בבדיקות שגרתיות שמבצעת המחלקה לחקלאות של ווישנגטון. בבדיקות נמצא כי ישנה מנה בה ערך ה pH היה גבוה מהמותר ברמה המאפשרת גדילה של חיידקי קלוסטרידיום בוטליניום. המוצר ארוז בצנצנות זכוכית.

  החברה החליטה לבצע את הריקול מתוך דאגה לבריאות צרכניה. עד כה לא דווח על תחלואה.

   מקור הידיעה

   

   אירופה - סוכנות בטיחות המזון של אירופה פרסמה דו"ח מסכם על התפרצות הפטיטיס A מאוכמניות

  בשנת 2013 הייתה התפרצות של דלקת כבד נגיפית מסוג A אשר פגעה במעל 1440 אנשים באירופה, רובם באיטליה. נמצא קשר בין התחלואה לבין צריכת מוצרי אוכמניות, בעיקר תערובות שהכילו אוכמניות שחורות. נמצאו נגיפים במוצרי אוכמניות קפואים.

  לא נמצא המקור בוודאות, אך החשד הכבד ביותר נופל על בולגריה או פולין. נראה שמדובר במקור אחד ושהייתה מעורבות של פועלים שלא שמרו על היגיינה בקטיף.

  הינשוף מזכיר שבאותה שנה הייתה התפרצות דומה בארה"ב שפגעה ב 150 אנשים ומקורה היה גרגירי רימון שנקטפו בטורקיה.

  חשוב ללמוד את הדו"ח ולקחת בחשבון שלא ניתן להתעלם מאיום משמעותי זה על בריאות הציבור כשמתעסקים בתוצרת חקלאית עדינה שקשה לחטא ואשר לא עוברת טיפול תרמי.

   קישור לדו"ח

  קישור לאירוע הרימונים

     

   ארה"ב - ריקול למזון יבש לכלבים בגלל גופים זרים מתכתיים

   

  חברת Mars העולמית הודיעה על ריקול של המזון היבש לכלבים Pedigree מחשש להימצאות שבבי מתכת. על פי החברה, השבבים נכנסו למוצר במהלך הייצור, אך אינם נמצאים בתוף הכופתיות עצמן, אלא מסביב.

  לא דווח על נזק בריאותי.

   מקור הידיעה

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד