צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 64

  5/08/2013

   

  ארה"ב - זכוכית בסלסה עגבניות

   

  חברת Olam לעיבוד מוצרי עגבניות הודיעה על ריקול של שלושה סוגי סלסה בצנצנות זכוכית אחרי שהתקבלו תלונות צרכנים על זכוכית במוצר. לא דווח על נפגעים.

   

  מקור הידיעה

   

   

  ארה"ב - אנטיביוטיקה בחטיפים לכלבים

   

  חברת Dogswell הודיעה על הורדה מהמדפים של מגוון חטיפים העשויים חזה עוף מיובש וחזה ברווז מיובש. הריקול הוכרז אחרי ששלטונות ניו יורק מצאו, בבדיקה שגרתית, שאריות אנטיביוטיקה אסורות במוצרים. בהודעה לציבור החברה מציינת שמדובר באנטיביוטיקה המאושרת לשימוש במדינות רבות, כולל בקהילה האירופית, אך לא בארה"ב. הינשוף תוהה "מה זה משנה?". גם אם מותר היה לטפל בתרנגולות באנטיביוטיקה זו בארה"ב היא לא אמורה להימצא במוצרים. 
   
  על אף שלא נאמר בצורה מפורשת, ניתן להבין מההודעה ומהשאלות והתשובות המתלוות אליה שמקור המוצר הוא בסין.   
   

   

   

  ארה"ב - התפרצות המונית מהטפיל ציקלוספורה קיאטננסיס

   

  מרכז בקרת המחלות בארה"ב חוקרת התפרצות המונית של מחלת הציקלוספוריאזיס. עד כה דווח על מעל 440 מקרים וכעשרים אשפוזים. מקור ההדבקה הוא מיקס ירקות עליים ארוז בשקית הכולל שני סוגי חסה, גזר וכרוב אדום. ההערכה היא שהמוצר סופק לרשתות המסעדות Red Lobster ו Olive Garden על ידי הספק Taylor Farms שמגדל בקליפורניה ובמקסיקו. במקרה זה העקיבות הובילה לבית אריזה במקסיקו. 
  ציקלוספורה הוא טפיל צואתי של האדם וההדבקה ממנו אופיינית לתוצרת חקלאית שהטיפול בה בשלב הקטיף והאריזה מחייב הרבה מגע יד. במקומות בהם לא קיימים תנאים סניטרים הולמים בשדה או בבית האריזה הסיכון להדבקה עולה. דבר זה נכון במיוחד כשמדובר בתוצרת עדינה כמו ירקות עליים, תותים ופירות יער.
  הינשוף ממשיך לעקוב
   

   

   

  סקוטלנד - הרעלת צדפות הביאה להנחיות להפסיק את הדייג

   

  שלטונות הבריאות בשטלנד הנחו את דייגי האי לעצור דייג של צדפות עד להודעה חדשה. זאת בעקבות מעל שבעים מקרי הרעלה בקרב סועדי רשת המסעדות Belgo שאכלו צדפות. הינשוף מזכיר כי הרעלת צדפות מתרחשת כאשר הצדפות נחשפות לסוגים שונים של אצות רעילות וכי במקומות בעולם בהם התופעה נפוצה, שלטונות הבריאות עוקבים אחר רמת האצות באזורי דיג הצדפות. ישנן ארבע תסמונות שונות הקשורות להרעלת צדפות. לפי התיאור בעיתונות ניתן להעריך שמדובר בהרעלה מסוג DSP אשר מלווה בשלשול, כאבי בטן והקאות.
   
   
   

  סין - חבלה במזיד: החל משפטו של עובד שהרעיל מזון במכוון

   

  החל משפטו של לו יואטינג, עובד לשעבר במפעל Tianyang Food אשר חשוד כי לפני חמש שנים הזריק חומר הדברה לתוך כופתאות gyoza שיוצאו ליפן. בעקבות ההרעלה נפגעו עשרה אנשים משלוש משפחות.

   

  העובד טען בחקירתו שהוא הזריק את חומר ההדברה כנקמה למעסיק שלו על כך שאשתו, אשר הועסקה גם כן באותו מפעל, לא קיבלה בונוס כשיצאה לחופשת לידה.

   

  הינשוף מדגיש שמערכות ניהול בטיחות מזון רגילות אינן מתוכננות למנוע חבלה במזיד. איום זה, אשר נעשה מוחשי יותר ויותר ברחבי העולם, אמור להיות מנוהל באמצעות מערכת ניהול סיכוני בטחון המנוהלת במשיק למערכת ניהול בטיחות המזון. מערכות אלה מכונות "מערכות הגנה על המזון" וגופים רגולטורים רבים מצפים שארגונים יקיימו מערכת כזו. 

   

  למידע נוסף על מערכת לניהול הגנה על המזון 

  מקור הידיעה

   

   

  ניו זילנד - חשש לחיידקי קלוסטרידיום בוטולינום באבקת מי גבינה

   

  חברת Fonterra הניו זילנדית היא החברה הגדולה ביותר במדינה ואחת מיצואניות מוצרי החלב הגדולות בעולם. החברה אחראית לשלושים אחוז מהייצוא הגלובאלי של מוצרי חלב. במרץ השנה החברה זיהתה חיידקי קלוסטרידיה בשלוש אצוות של אבקת מי גבינה WPC80 שיוצרו באחד ממפעליה בניו זילנד. לפני מספר ימים בודד החיידק קלוסטרידיום בוטולינום ובעקבות כך החברה הודיעה לשמונה מלקחותיה אליהם האצווה שווקה לבצע הורדה מהמדפים של מוצרים שיוצרו עם אצוות אלה. חברות שהשתמשו במוצר המזוהם לייצור מוצרים בהם אין חשש בוטוליזם כגון יוגורט, חלב טרי, חלב עמיד וגבינות לא תצטרכנה לבצע ריקול.

   

  הודעה מהחברה 

  מקור הידיעה 

   

   

  סיוט באוויר - הרעלת מזון בדרך מצ'ילה לאוסטרליה

   

  כשלושים נוסעי טיסת Qantas שיצאה מסנטיאגו לסידני סבלו מהקאות קשות מספר שעות אחרי ההמראה. עם הגעתם ליעד המתינו להם אמבולנסים אשר החישו אותם לבית החולים. החולים הם חברים שטסו ביחד וההערכה היא שהם נדבקו במקור התחלואה טרם עלייתם למטוס.

   

  במקור הידיעה מצוין כי הגורם הוא נורו-וירוס, נגיף אשר גורם לעתים קרובות להתפרצויות המוניות מסוג זה בספינות שעשועים, מרכזי כנסים וכיוצא באלה. יחד עם זאת, הינשוף סבור שתאור המקרה מתאים הרבה יותר להרעלת סטפילוקוקוס אאוראוס, וזאת מכיוון שההתפרצות החלה זמן מאד קצר אחרי החשיפה, החולים חלו בו זמנית ודווח בעיקר על הקאות ולא על שלשולים חריפים האופייניים לנורו-וירוס.

   

  מקור הידיעה 

  עבור לתוכן העמוד