צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

יהיה בסדר בסדר

הגדל

אפריל 2009... ברוך השם, כל שבעים החולים והמאושפזים שוחררו לביתם בשלום. למרות הסוף הטוב, ניתן להניח שקורבנות סדר הפסח ההוא היו מעדיפים לשכוח את אותו ערב במלון בניו המפשייר (לא זה מהסרט...) בו מחצית המסובין מצאו עצמם אושפיזין בבית החולים כל אותו הלילה...

 

כשנאמר באותו ערב "כל דכפין ייתי וייכול", לא התכוונו לחיידק הסלמונלה שהחליט להתארח בשולחן החג. עד היום, תקרית ההרעלה במלון ניו המפשייר נשארה בגדר תעלומה. הביצים הקשות האשימו את הגפילטע פיש ולהיפך...

 

את ד"ר חוסה מונטרו, מנהל שרותי בריאות הציבור של מדינת רוד איילנד, התקרית לא הפתיעה. הרעלות מזון המוניות בארוחות חגיגיות אינן מוגבלות לסעודת הפסח. בכל העולם ובכל הדתות, סעודות חגיגיות לעתים קרובות מסתיימות פחות בחגיגיות ממה שהחוגגים תכננו... צירוף הנסיבות של הכנות מאד ממושכות, ארוחות ארוכות, הסעדה המונית והתבססות על מאכלי דגים, ביצים ובשר תורם לעלייה בתחלואה ממזון סביב חגים.

 

לכבוד החג הבעל"ט ארזנו לכבודכם צרור עצות שימושיות שניתן לחלוק עם האנשים שאתם אוהבים או להסתיר מהאנשים אותם אתם פחות אוהבים...

 

חריימה, גפילטע, סושי או סלמון...

 

אין שולחן חג שאינו מתהדר באיזו שהיא גרסת דג... שימו לב:

  1. דגי בריכה: לרכוש רק בחנויות מסודרות ורק אחרי שמוכר הדגים ניקה את הסנפירים והקשקשים. דקירה מסנפיר של דג בריכה, במיוחד אמנון, עלולה לגרום לזיהום מסוכן.
  2. גפילטע פיש: להימנע מטעימה של הבלילה לפני הבישול. היו מקרים בהם מכיני קרפיון טחון טעמו את הבלילה לפני בישול ונפגעו מתולעת סרט שיכולה להיות בקרפיון.
  3. טונה: להיזהר שהטונה לא תהיה בחוץ ללא חימום או קירור למשך זמן ממושך. כשטונה ודגים ממשפחת הטונה מתקלקלים, מתפתח בדג החומר הכימי היסטמין עוד לפני שמרגישים בקלקול. חשיפה להיסטמין יכולה לגרום לתגובה חריפה המזכירה התקפה אלרגית.
  4. דגים נאים: אפשר ליהנות מדג נא בכל מיני צורות: סושי, סשימי, סביצ'ה, סלמון בעישון קר ועוד... כדאי לשים לב שדגים נאים אינם מומלצים לנשים בהריון בגלל החשש הקל לזיהום בחיידקי ליסטריה.

עוף והודו

 

משפחות רבות, ובמיוחד אלה ממוצא צפון אמריקאי, נוהגות לצלות תרנגול הודו שלם לכבוד ליל הסדר. אם לא הודו שלם אז נצפה לפגוש בעל כנף זה או אחר על שולחן החג בשלב זה או אחר של הערב...

  1. כשצולים עוף שלם, במיוחד אם הוא ממולא, יש סיכוי יותר גדול שלא כל חלקי הציפור יגיעו לטמפרטורה הנדרשת למשך הזמן הנדרש. חשוב להיות ערניים לכך אם אינכם חפצים לתת לאורחים במתנה לחג סלמונלה או קמפילובקטר. אם יש לכם מד חום לבשר, יש לוודא שהמקום העמוק ביותר בתרנגול הגיע לפחות ל-75 מעלות צלסיוס. הבשר אמור לאבד את הצבע הוורוד שלו לכל עומקו.
  2. לשים לב שבזמן הכנת העוף, כל מה שנוגע בעוף הגולמי עלול להיות מזוהם בחיידקים. זה כולל לא רק את קרש החיתוך ואת הסכין, אלא את הברז של הכיור, הפקק של קופסת הפפריקה, בקבוק השמן בו אחזתם, דפי ספר הבישול, השלט של הטלוויזיה, וכו'. שמירה על סביבת עבודה נקייה ומניעת מגע בין מזון גולמי למזון מעובד יבטיח שכל הסועדים ישרדו לפחות עד האפיקומן.

צמחונים וטבעונים... חשבתם שלא נגיע אליכם?

 

נכון, עד עכשיו עסקנו במיני מזון שאינם מעניינים אתכם, אבל אל לנו לשכוח שחשוב לשמור על בטיחות המזון גם כשמדובר במזון מהצומח! לא כולם יודעים זאת, אך התוצרת החקלאית שלנו גדלה בשדה לפני שהיא מגיעה למרכולים ולשווקים.

 

  1. חשוב לשטוף היטב תוצרת חקלאית הנאכלת בקליפתה, במיוחד אם אינה מיועדת לבישול. בזמן שאתם מתכננים את הארוחה דמיינו ציפור מלשלשת על החסה שלכם, דמיינו פועל קטיף שאין בסביבתו שירותים וכיור קוטף את התפוחים של החרוסת...
  2. אם מצאתם חיפושית או זחל בירקות, ואם השרץ גם חי, אשריכם! הרחיקוהו בעדינות כדי שהירקות יהיו כשרים ושמחו על כך שכמות חומרי ההדברה בתוצרת מספיק קטנה כדי להשאיר את האורח הזעיר בחיים. היזהרו מירקות "ללא חשש חרקים" המגיעים ממקורות לא מפוקחים.

 

מיתוסים חגיגיים...

 

לפני שניפרד ונאחל לקורא חג שמח, כשר ובטוח, ננפץ כמה מיתוסים שגורמים לכך שאנשים מסכנים את אורחיהם שלא לצורך:

 

  1. ביצים: לרכוש רק ביצים עם חותמת שאוחסנו בקירור. "ביצי משק" הנמכרות מהטנדר של הלולן השכונתי עלולות לסכן אתכם ואת האנשים שאתם אוהבים. לא לשטוף ביצים. השטיפה פוגעת ביכולת של הקליפה להגן על תוכן הביצה ממזהמים חיצוניים. אם אתם מתכוונים לבשל את הביצה עם קליפתה, אפשר, לטובת האסתטיקה, לנקות לכלולכים הנראים לעין ממש לפני הכנסת הביצה לבישול.
  2. מזון חם למקרר: אם אין כוונה לאכול מזון מבושל מיד, יש לכם שתי אפשרויות: או לשמור את המזון חם עד להגשה, או לקרר את המזון כמה שיותר מהר ולחמם לפני ההגשה. במקרה השני יש להכניס את התבשיל חם לתוך המקרר ולא לתת לו להתקרר מעצמו על השיש. כן, כן... מזון חם לתוך המקרר. שורשי המיתוס שלפיו אסור להכניס מזון חם למקרר נעוצים בימים בהם המקררים קוררו באמצעות בלוקים של קרח, ותבשיל חם היה יכול להאיץ את ההפשרה. מכיוון שרובנו לא צריכים להמתין לעגלון עם הבלוקים של הקרח שיפקוד את השכונה, עדיף לא לסכן את האורחים. כל דקה בה מזון נמצא בין 6 מעלות לבין 60 מעלות, כמות החיידקים בו עולה.

 

חג פסח שמח וכשר!

עבור לתוכן העמוד