צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

על מחלת הפרה המשוגעת

הגדל

בזמן כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו בראשות הממשלה, הבהלה סביב מחלת הפרה המשוגעת הייתה בעיצומה. מספרים, שבעת אחד הביקורים הממלכתיים של ראש הממשלה בבריטניה הוא ורעייתו ומספר אנשי פמליה סעדו סעודה חגיגית באחת המסעדות היוקרתיות בלונדון. כשנתניהו ביקש להזמין אומצת בקר עסיסית, אחד היועצים שלו לחש לו "אדוני, מה עם הפרה המשוגעת?". נתניהו ענה ללא היסוס, "שתזמין מה שהיא רוצה.".

אם יש גורם סיכון בבטיחות מזון שזכה לכבוד שיכתבו עליו בדיחה, אין ספק ששווה להקדיש לו גם מאמר. מדי פעם הפרה המשוגעת עולה לכותרות במיוחד כשמתגלים מקרים במדינות נוספות, בהן לאו דווקא מדברים אנגלית.

מחלת הפרה המשוגעת המכונה בפי הוטרינרים, "ספגת המוח בבקר", היא מחלה מדבקת קטלנית הפוגעת בפרות. המחלה נגרמת על ידי גורם מדבק המכונה "פריון" (חורז עם לי-און). הפריון הוא בסך הכל חלבון קטנטן. שלא כמו חיידקים ווירוסים לפריונים אין DNA ולכן במשך שנים רבות אף אחד לא הצליח להבין איך הוא מתרבה במוח של הקורבן וגורם למחלה. הרי כל תלמיד תיכון שלומד ביולוגיה יודע ש- DNA הוא החומר הבסיסי אשר מכיל את המידע הגנטי של כל ייצור חי, וללא DNA אי אפשר להשתכפל ולהתרבות, ולא משנה אם אתה בנימין נתניהו, וירוס, חיידק או פטריית יער. והנה פתאום מופיעה חתיכת חלבון עלוב, בלי שום חומר גנטי, נכנס לפרות, חודר למוח שלהן, מתרבה, עושה אותן פסיכיות והורג אותן. לפני כמה שנים חוקר אמריקאי מבריק בשם סטנלי פרוזינר מצא את התשובה. מסתבר שיש לפרה הבריאה חלבון מאד מאד דומה לפריון המרושע. החלבון הזה לא עושה שום דבר רע לפרה. הוא סתם יושב לה במוח. כשהחלבון הדומה פוגש פריון רע הוא משנה את צורתו והופך להיות כמוהו. עכשיו יש שני רעים. הם משנים עוד חלבונים, וכך, תוך זמן קצר, כל המוח של הפרה נגוע. המחלה מכונה ספגת המוח, כי הפריונים גורמים לנזק מוחי שנראה כמו ספוג והמחלה מכונה מחלת הפרה המשוגעת מכיוון שהשינויים האלה במוח פוגעים במערכת העצבים של הפרה, היא מאבדת שיווי משקל, עושה קולות משוגעים ובסוף מתה.

אחד הדברים המוזרים במחלה הזו הוא שעד שנות ה- 80 היא לא הייתה קיימת. היא התגלתה באנגליה והיה נראה שהיא מוגבלת רק למדינה זו. התעלומה התחילה להיפתר כשמצאו שהמחלה מאד דומה למחלת פריון אחרת שהייתה נפוצה באנגליה, המכונה "סקרייפי" של כבשים. גם בסקרייפי הכבשה משתגעת ומתה כשהמוח שלה נראה כמו ספוג. זה שלכבשה יש מחלה דומה עדיין לא הסביר איך זה הגיע לפרות. מסתבר, שאחרי ששוחטים כבשה ומפיקים בשר לשווארמה וצמר לסוודרים נשארים חלקים שאין מה לעשות אתם. במקום לזרוק מבשלים, טוחנים ומייבשים ומתקבל קמח בשרי מלא חלבון מזין. את תוצר הלוואי הזה הכניסו למזון של הפרות. פריון הסקרייפי שהיה במוח של הכבשים המתות עבר כך למוח של הפרות, וההמשך ידוע. מה שהגביר את התופעה הוא שבאותו קמח מזין היו גם שאריות בקר, וברגע שגם הפרות התחילו לחלות ההתפשטות הייתה מאד מהירה. עד שהבינו מה קורה, עשרות אלפי פרות באנגליה כבר נשאו בתוכן את הפריון. כשהשלטונות הורו להפסיק להוסיף למזון של הפרות תוצרי לוואי של תעשיית הבשר זה כבר היה מאוחר. אף אחד לא היה יכול לדעת מיהן הפרות הנגועות, כי השיגעון לא בא לידי ביטוי מייד. זה יכול לקחת שנים.

עד כאן זה סיפור מעניין, אבל אין לו קשר לבריאות האדם. ברגע שהבינו שמחלת הסקרייפי עברה מכבשה לפרה, לא עבר הרבה זמן עד שמישהו שאל את השאלה המתבקשת, האם זה יכול לעבור לבני אדם? עד אז הרפואה הכירה מספר מחלות בבני אדם שנגרמו על ידי פריונים שונים ואשר גרמו לספגת המוח ולמחלות מוח קטלניות. אציין שתיים מהן:

הראשונה מכונה מחלת ה"קורו" והיא הייתה נפוצה בשבט הפורה בפפואה ניו גינאה. הלוקים במחלה זו השתגעו ומתו. הסתבר שבשבט זה היה נהוג לכבד את המת על ידי אכילת המוח שלו. הם כבר הפסיקו עם זה והמחלה נעלמה.

המחלה השנייה מכונת מחלת קרויצפלד –ג'ייקוב, על שם החוקרים שתיארו אותה לראשונה. המחלה ידועה מזה שנים רבות. היא מופיעה בגיל מבוגר, וגורמת לשיטיון ולבסוף למוות. יש חולים שירשו אותה מאחד ההורים ויש כאלה שזה מתפרץ אצלם באופן ספונטאני. מעולם לא חשדו שיש לה קשר להרגלי אכילה, ובצדק.

אבל…באמצע שנות התשעים, כמה שנים אחרי ששאלו לראשונה אם בני אדם יכולים להידבק במחלת הפרה המשוגעת, התחילו להופיע מקרים של אנשים צעירים עם מחלה הדומה מאד לקרויצפלד –ג'ייקוב וכל המקרים היו באנגליה. עד היום מתו כ- 150 איש ממגיפה זו, רובם באנגליה. גילם הממוצע הוא 29. מעריכים שבין 1980 ל- 1996 נשחטו ונמכרו לציבור האנגלי 750,000 פרות חולות. כל פרה יכולה להגיע לקיבותיהם של כ- 500,000 איש. מכאן שלמעשה, כל אוכלוסיית אנגליה ומי שביקר בה נחשפו. מעריכים שזמן הדגירה הוא 10-15 שנים, כי הפרה המשוגעת הראשונה נשחטה ב- 1980 והחולה הראשון הופיע ב- 1995. המחלה בבני אדם אט אט נעלמת. אם כולם יקפידו על הכללים, היא תישאר פרק בהיסטוריה של בריאות האדם עם כמה מאות קורבנות.

 

בשירותים הווטרינריים של ישראל אומרים, שאין לנו מה לדאוג. עם פרוץ המחלה ב- 1989 הופסק הייבוא של בשר אנגלי לישראל, ונאסר על האבסת חיות משק עם בשר שמקורו מיונקים. התגלה רק מקרה אחד של מחלת הפרה המשוגעת בארץ, ואף ישראלי לא חלה במחלת הקרויצפלד –ג'ייקוב החדשה.

עבור לתוכן העמוד